[Akademia] Koroniarze rozpoczęli cykliczne szkolenia z zakresu dietetyki

29 lis 2023 | 16:52

Jaką wartość w życiu sportowca ma dieta? Dlaczego zawodnicy przywiązują do niej tak dużą uwagę? Co, kiedy i dlaczego należy jeść i pić, aby stać się lepszym zawodnikiem? O tym i o wielu innych kwestiach z zakresu żywienia uczący się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach młodzi Koroniarze oraz zawodnicy SMS-u mieli okazję porozmawiać z Panią Magister Dietetyki, Karoliną Michalską.

Pierwsze zajęcia dla wszystkich uczniów odbyły się 27 listopada i będą przeprowadzane co miesiąc, do czerwca 2024 roku. Podczas poniedziałkowego spotkania podopieczni placówki poznali ogólne korzyści płynące ze zdrowego odżywiania, zasady żywienia na podstawie Piramidy Żywienia dla sportowców, zapotrzebowanie i systemy energetyczne w sporcie oraz powikłania zdrowotne i sportowe niskiej dostępności energii.- Jeżeli chodzi o żywienie w sporcie, to jest to zagadnienie bardzo istotne z tego względu, że nasze odżywianie wpływa tak naprawdę na każdy aspekt funkcjonowania naszego organizmu i czy to chodzi o osoby trenujące, czy też nie. W sporcie ten wydźwięk tej diety jest dużo większy z tego względu, że może w dużym stopniu rzutować na wyniki sportowe, poprzez na przykład wpływ na regenerację po dużym wysiłku. Tak samo spożywanie odpowiednich produktów będzie oddziaływać na odpowiednią dostępność tej energii, którą później młodzi sportowcy mogą wykorzystać podczas uprawiania swoich dyscyplin - powiedziała Pani Dietetyk, Karolina Michalska.

Dieta nie zagwarantuje sukcesów sportowych, ale przyczynia się do poprawienia zdolności wysiłkowych. Jest jednym z elementów, nad którymi piłkarz musi pracować.

- Myślę, że jeżeli chodzi o najczęściej popełniane błędy, to one będą dotyczyć każdego z nas i też młodych osób, czyli jest to spożycie głównie tych wysoko przetworzonych produktów. Drugim problemem może być na przykład też zbyt małe zwracanie uwagi na odpowiednie nawodnienie - zakończyła.