KORONA KIELCE

[Akademia] Podsumowanie rundy jesiennej [część 1]

21 gru 2023 | 11:36

Za Koroniarzami pierwsza odsłona sezonu 2023/24 w rozgrywkach organizowanych przez ŚZPN oraz zmaganiach turniejowych. Sprawdźcie, jak szkoleniowcy Żółto-Czerwonych skomentowali rywalizacje w rundzie jesiennej.

ŚLJS U-19
- Minioną rundę uważam za bardzo udaną, triumfowaliśmy w Świętokrzyskiej Lidze Juniorów Starszych. W dziesięciu spotkaniach dziewięć zwycięstw i remis, aż pięćdziesiąt siedem goli strzelonych, tylko sześć straconych. Biorąc pod uwagę, że jesienią w zespole swoje minuty rozegrało czterdziestu sześciu zawodników, w tym sześciu bramkarzy, praktycznie w każdym meczu na boisko wybiegała inna jedenastka, to rezultat osiągnięty przez ten zespół uważam za bardzo dobry. Moim zdaniem podejście zawodników i ich zaangażowanie, chęć pokazania swoich umiejętności są niezwykle ważnymi aspektami i były one na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu wykonaliśmy świetną pracę i osiągnęliśmy założony cel. Biorąc pod uwagę ilość strzelonych bramek i rozkład, jaki był, czyli aż dwudziestu zawodników wpisało się na listę strzelców, oznacza, że ciężar dźwigania zespołu rozkładał się dosyć równomiernie na barki wszystkich. Każdy wywiązywał się ze swoich zadań, jak najlepiej potrafił i bardzo się cieszymy, że po dobrej rundzie wygraliśmy te rozgrywki i wraz z GKS-em Nowiny awansowaliśmy do Ligi Makroregionalnej U-19. Będziemy się szykować do wiosny, by jak najlepiej się zaprezentować i jak najbardziej rozwinąć chłopców. Zależy nam, by stawali się coraz to lepszymi zawodnikami i ludźmi - skomentował trener, Krzysztof Kiercz.

ŚLJM U-16
- Rundę jesienną rozpoczęliśmy od meczów kontrolnych. Zmierzyliśmy się między innymi z Rakowem Częstochowa, Progresem Kraków, Puszczą Niepołomice czy Polonią Warszawa. Był to moment, w którym zespół się formował, wzajemnie się poznawaliśmy. Wyniki można uznać za umiarkowanie udane, natomiast gra i zadania powierzone drużynie były mocno uproszczone. Stopniowo wprowadzaliśmy zasady, wokół których chcieliśmy funkcjonować. Był to okres bardzo dynamiczny, nierzadko zawodnicy mieli dwie jednostki w ciągu dnia. Koniec wakacji był jednocześnie rozpoczęciem rundy jesiennej Świętokrzyskiej Ligi Juniorów Młodszych B1. Długo wyczekiwane rozgrywki rozpoczęły się od pięciu spotkań w ciągu czternastu dni. Start mocno intensywny. Rozpoczęcie roku szkolnego było jednocześnie przeniesieniem jednostek treningowych do bazy SMS-u w Nowinach, gdzie uczniowie uczęszczają również do szkoły. W trakcie zmagań zespół wielokrotnie występował w innym zestawieniu personalnym. Miało to związek z płynnymi rotacjami zawodników pomiędzy naszą ekipą a zespołem występującym w CLJ U-17. Mimo systemowej pracy Akademii zawodnicy musieli adaptować się do wymagań stawianych przed nimi oraz dostosować się do specyfiki ligi. Rozgrywki rozpoczęliśmy od pewnych i wysokich zwycięstw - w trzech meczach zdobyliśmy dziewięć punktów, bilans bramkowy wyniósł 24-2. W czwartej serii gier pewność siebie zespołu przewyższyła zaangażowanie zawodników, co przełożyło się na jedyną porażkę w sezonie. Od tego momentu chłopcy otrzymali jasny sygnał, że w żadnym pojedynku nie może zabraknąć ani zaangażowania, ani jakości działań. Podczas rundy były serie bardzo dobrych meczów, podczas których zawodnicy prezentowali pożądaną jakość. Oczywiście nie obyło się bez tych nieco słabszych występów w naszym wykonaniu. Ostatecznie wygraliśmy ligę, zdobywając w czternastu potyczkach trzydzieści siedem punktów, osiągając bilans bramkowy 66-16. Na pewno za sukces możemy uznać wprowadzenie z naszego zespołu kilku zawodników na stałe do ekipy CLJ. Rok kalendarzowy zakończyliśmy spotkaniami kontrolnymi. Teraz chwila odpoczynku podczas przerwy świątecznej, a potem seria dwunastu kolejnych gier sparingowych - ocenił trener, Marcin Tacij.

ŚLTS U-15
- Byliśmy bardzo blisko zostania liderem, natomiast od początku patrzyliśmy długofalowo. Nie skupialiśmy się z tygodnia na tydzień nad każdym kolejnym spotkaniem. Liczył się dla nas proces, który zaowocuje w dłuższej perspektywie. Nie zmienia to uczucia goryczy, jaką sobie zaserwowaliśmy w ostatnim spotkaniu. Końcówka rundy odsłoniła nasze słabości, które złamały dobrą passę. Brak determinacji w odbiorze piłki, częste straty wynikające z błędów indywidualnych. Wyciągamy wnioski i pracujemy nad poprawą jakości. Warto wspomnieć o zawodnikach z młodszego rocznika, którzy regularnie uzupełniali kadrę, a ich umiejętności wyraźnie odznaczały się na boisku - przekazała trenerka, Aleksandra Jakubowska.

ŚLTM U-14
- W rundzie jesiennej zawodnicy rywalizowali w Świętokrzyskiej Lidze Trampkarza Młodszego. Przed rozpoczęciem rywalizacji o stawkę rozegraliśmy ciekawe sparingi z mocnymi przeciwnikami, wśród których byli: Raków Częstochowa, Hutnik Kraków, Escola Varsovia, Stal Mielec i Polonia Warszawa. Mecze kontrolne pokazały, że możemy grać na wysokim poziomie. W lidze zawodnicy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, zdobywając mistrzostwo i uzyskując bilans jedenastu zwycięstw, remisu i dwóch porażek. Braliśmy także udział w projekcie „Football-Connecting People”. Dzięki niemu udaliśmy się na bardzo wartościowy wyjazd do Hiszpanii. Chłopcy mogli pokazać swoje umiejętności w treningach prowadzonych przez szkoleniowców Realu Saragossa, uczestniczyć w treningu grupy osób niepełnosprawnych oraz sprawdzić swoje umiejętności na tle bardzo mocnych zespołów, jak gospodarze oraz MŠK Žilina. Były to bardzo pożyteczne gry i chłopcy pokazali się z dobrej strony na tle uznanych marek. Jesteśmy zadowoleni z pracy wykonanej w tym okresie. Widzimy spore postępy indywidualne u zawodników. Nasi podopieczni coraz lepiej rozumieją się na boisku, co jest widoczne w grze. Przed nami zestaw mocnych gier sparingowych, a doświadczenie z tych spotkań na pewno zaowocuje w przyszłości - pozwoli na rozwój i dobre przygotowania do kolejnej rundy - przekazał trener, Piotr Dutkiewicz.

ŚLMS U-13
- Nasza drużyna w rundzie jesiennej rywalizował w Świętokrzyskiej Lidze Młodzików Starszych, w której występowało osiem ekip. Rozegraliśmy czternaście meczów, zdobywając w nich trzydzieści siedem punktów, strzelając 69 bramek i tracąc 12. Ostatecznie zajęliśmy drugie miejsce. Wicekrólem strzelców ligi został Wiktor Pakuła, który zdobył 21 goli. Oprócz tego w dniach 9-10 września 2023 roku wzięliśmy udział w mocno obsadzonym turnieju Pro Future Cup w Oborach koło Konstancina, na którym zajęliśmy trzecią pozycję. Ponadto rozegraliśmy siedem spotkań kontrolnych, z których wygraliśmy cztery i przegraliśmy trzy. Przez ostatni rok nasz zespół zrobił duże postępy, a wielu zawodników bardzo dobrze się rozwija. Kilku z nich regularnie jest powoływanych na konsultacje kadry ŚZPN, dwóch z kolei (bramkarz Filip Błaszczyk oraz obrońca Jakub Siudek) brało udział w Letniej Akademii Młodych Orłów. Naszą mocną stroną jest gra pressingiem wysokim, zdobyliśmy w ten sposób wiele goli. Natomiast sporo czasu musimy poświęcić na takie aspekty jak finalizacja (bardzo dużo niewykorzystanych sytuacji bramkowych) oraz gra obronna (skracanie, zawężanie w odpowiednim momencie) - podsumował szkoleniowiec, Cezary Ruszkowski.

ŚLMM U-12
- Nasza drużyna zajęła trzecie miejsce w Świętokrzyskiej I Lidze Młodzików Młodszych. W początkowej fazie sezonu na pewno zauważalny był chaos w naszych poczynaniach. Musieliśmy poświęcić odpowiednio dużo czasu, żeby przestawić się na grę z kategorii orlik na dużo większe wymiary boiska do gry 9x9. Z meczu na mecz dostrzegaliśmy czynione przez chłopców postępy. Jestem zadowolony z tego, że w każdym pojedynku chcieliśmy narzucać przeciwnikowi swój styl gry, budując akcje od bramkarza w strefie niskiej. Taka gra obarczona jest ryzykiem, ale tak właśnie chcemy grać - ryzykownie i kreatywnie, by nasi zawodnicy mogli rozwijać swoje umiejętności techniczno-taktyczne. Na tym zależy nam najbardziej - przekazał trener, Andrzej Paprocki.

U-11
- Jesień w wykonaniu naszej ekipy była bardzo intensywna i udana. Już pierwszy mecz towarzyski zwiastował wysoko zawieszoną poprzeczkę - zmierzyliśmy się z Rakowem Częstochowa. W grach towarzyskich mierzyliśmy się też z Ruchem Chorzów, Polonią Bytom, Wisłą Kraków, Stalą Mielec czy Stalą Rzeszów. Ponadto z najlepszymi Akademiami w Polsce rywalizowaliśmy w turniejach, w których zespół spisywał się świetnie. Na najniższym stopniu podium zakończyliśmy turniej Trzuskawica Cup. Drugie miejsce przyniosły natomiast zmagania w Profbud Cup w Krośnie, a wspaniały triumf odnieśliśmy w turnieju o Puchar Czarnej Jaskółki w Tarnowie. W tych dwóch ostatnich imprezach nasi zawodnicy grali swoje pierwsze mecze międzynarodowe - w Krośnie i w Tarnowie do zmagań przystąpiły zespoły ze Słowacji. Koroniarze uczestniczyli także w Lidze Orlika Starszego ŚZPN. Cieszy fakt, że nasze ekipy w każdym spotkaniu były stroną zdecydowanie dominującą. Rozwój naszych zawodników „idzie pełną parą”. Jako sztab jesteśmy bardzo zadowoleni z postawy chłopców - przede wszystkim z jakości, jaką prezentują i z ciągle rosnących umiejętności - tych indywidualnych i zespołowych. Podczas starć zespół oferuje wielką mnogość rozwiązań w atakowaniu i bronieniu i to napawa nas dumą - ocenił szkoleniowiec, Dawid Kukła.

U-10
- Runda jesienna w wykonaniu chłopców z rocznika 2014 to przede wszystkim ciągła nauka i praca na najwyższych obrotach od pierwszych treningów w Akademii. Efekty ich zaangażowania i przyswajania wiedzy były sprawdzane na tle najlepszych zespołów z całej Polski. Graliśmy mecze kontrolne z takimi drużynami jak: Wisła Kraków, Pogoń Szczecin, Sandecja Nowy Sącz, Stal Mielec, Stal Rzeszów, ŁKS oraz Widzew Łódź. Chłopcy reprezentowali także żółto-czerwone barwy w kilku prestiżowych turniejach osiągając w nich zadowalające rezultaty:
- Świderski Cup;
- Trzuskawica Cup (Rywalizacja z drużynami z rocznika 2013);
- Complex Cup (Eliminacje do turnieju Sokolik ORLEN Cup);
- Cutline Cup.

Zdecydowanie najważniejszym osiągnięciem tego okresu sezonu jest zdobycie „złotego biletu” uprawniającego do gry w przyszłorocznej edycji turnieju Sokolik ORLEN Cup, rozgrywanego w Starym Sączu, w którym to nasi zawodnicy zmierzą się z rówieśnikami z najlepszych polskich Akademii, ale również będą mieli okazję do rywalizacji z największymi zespołami w Europie - do tej pory udział potwierdziły między innymi FC Barcelona, FC Porto czy AC Milan. W trakcie rundy uczestniczyliśmy również w programie PZPN-u i Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę Na Sportowo”. Młodzi Koroniarze mogli dopingować swoich idoli na żywo podczas wyjazdowego starcia ze Stalą Mielec. Przez parę miesięcy pracy z tą grupą zawodników stwierdzamy, że jest to drużyna z ogromnym potencjałem piłkarskim, ale również grupa młodych ludzi, którzy swoją postawą i charakterem dają najlepszą reklamę dla naszego Klubu. Razem ze szkoleniowcem Michałem Sarkiem czujemy dumę z chłopców, ale nie zwalniamy tempa i idziemy dalej w kierunku rozwoju
- podsumował trener, Damian Kwiecień.